Domácí valašské frgále recept

Apetit Recepty

Suroviny na recept

těsto
100 g olej
1 lžička sůl
6 ks žloutek
0 l mléko
100 g droždí
4 lžíce cukr moučka
250 g hladká mouka
750 g polohrubá mouka
1 balíček tuk na pečení
náplň 1
olej
mletá skořice
polohrubá mouka
švestková povidla
mletý hřebíček
sušené hrušky
mletý badyán
na potření
2 ks vejce
vejce
100 g máslo
rum
vanilkový cukr
náplň 2
1 ks vejce
100 g máslo
1 lžíce rum
1 hrst rozinky
2 kostky plnotučný tvaroh
drobenka
300 g máslo
150 g cukr moučka
150 g hladká mouka
150 g polohrubá mouka
podle potřeby
sádlo

Postup přípravy receptu

  1. Z trochy vlažného mléka, lžíce cukru a droždí připravíme kvásek a smícháme ho s hladkou a polohrubou moukou, solí, cukrem, mlékem, olejem, tukem na pečení, celými vejci a žloutky. Těsto propracuje dohladka a necháme vykynout. Těsto minimálně ještě jednou promícháme a necháme znovu vykynout.

  2. Mezitím připravíme náplně a posypku z hladké a polohrubé mouky, cukru moučka a rozpuštěného másla. Na hruškovou náplň sušené hrušky namočíme, povaříme a nakonec jemně pomeleme. Vývar z hrušek nevylijeme, později jej smícháme s pomletými hruškami. Nachystáme trochu jíšky - polohrubá mouka a olej. Stačí jen mouku rozpustit v oleji, nesmažíme do růžova. Jíšku s vývarem vmícháme do mletých hrušek a vznikne pyré, které ještě promícháme se švestkovými povidly v poměru 2/3: 1/3.

  3. Švestková povidla se přidávají hlavně kvůli tmavší barvě. Pokud jsou povidla tuhá, rozvaříme je předtím v kastrůlku, aby se to dobře spojilo. Nakonec do směsi přidáme podle chuti badyán, skořici a hřebíček. Vše použijeme mleté, největší část koření tvoří badyán.

  4. Pokud máme pouze čerstvé hrušky, uděláme si z nich povidla tímto způsobem. Doporučuji den předem hrušky zbavit jádřince, neloupat a povařit doměkka. Poté hrušky scedíme, rozmixujeme, předáme na pekáč do trouby předehřáté na asi 150 °C a pečeme 3 - 4 hodiny. Po vystydnutí připravujeme hruškovou náplň podle výše uvedeného návodu, tedy přidáme jíšku atd.

  5. Na tvarohovou náplň smícháme plnotučný tvaroh s rozpuštěným máslem, vejcem, rozinkami a rumem.

  6. Dále si připravíme plechy. Babička má kulaté plechy (asi průměr 30 cm), které tence vymažeme sádlem, protože těsto je dost tučné. Já si pořídila plechy na pizzu také o průměru 30 cm, plechy mají děrované dno, které překrývám pečícím papírem.

  7. Kynuté těsto rozdělíme na bochánky (asi 220 g), které opět necháme vykynout. Bochánky přendáme na plech a rozválíme malým jednoručním válečkem (rozťapkáme) od středu až po kraje plechu na tenko. Kraje těsta potřeme rozšlehaným vejcem a na těsto rozetřeme náplň podle chuti, přitom necháme asi 1/2 cm okraje. Nakonec posypeme drobenku a dáme opět trochu kynout.

  8. Troubu rozehřejeme na 200 - 250 °C a jednotlivé plechy s frgály pečeme každý tak 6 minut, až jsou okraje dozlatova. Po vytažení frgálů z trouby ještě potřeme lehce okraje sádlem. Po vychladnutí (nejlépe až večer) zalijeme koláče rozpuštěným máslem s trochou rumu a vanilkového cukru. Máslem opravdu nešetříme.

  9. Domácí valašské frgále po vychladnutí nakrájíme a podáváme na stůl jako výborný jemný moučník.


Líbí se vám recept? Sdílejte tento skvělý recept!