Špenátová pizza s vejcem recept

Apetit Recepty

Suroviny na recept

6 stroužků česnek
4 lžičky sůl
4 ks vejce
6 ks cibule
200 g uzenina
0 kostek masox
2 balíčky mražený špenát
100 ml voda na podlití
těsto
120 ml voda
2 lžíce rajčatový protlak
2 lžíce olivový olej
250 g hladká mouka
2 lžičky mletá sladká paprika
podle potřeby
olej na smažení

Postup přípravy receptu

  1. Pro úsporu času je dobré si rozvrhnout práci s těstem a práci se špenátem. Cibulka na špenát se smaží poměrně dlouho, během této doby je možné zpracovávat těsto a zároveň občas promíchat cibuli. Dobu, kdy se dusí špenát, můžeme využít k přípravě placek z těsta. Budeme-li těsto a špenát zpracovávat zvlášť, příprava se nám pak značně prodlouží, záleží ale na vaší zručnosti.

  2. Mouku smícháme s asi 2 lžičkami soli, případně vmícháme mletou sladkou papriku (1 - 2 lžíce) pro zajímavou chuť i barvu těsta. Přidáme asi 2 lžíce olivového nebo obyčejného oleje a vodu. Vše důkladně vypracujeme ve vláčné těsto. Konzistenci těsta můžeme upravit přidáním vody nebo mouky.

  3. Těsto rozdělíme na 2 části. Připravíme 2 pečící papíry o velikosti plechu. Pečící papír poprášíme hladkou moukou, položíme na něj díl těsta a válečkem ho rozválíme do kruhové, případně oválné placky. I s pečícím papírem přeneseme na plech. Totéž zopakujeme s druhou půlkou těsta na druhém pečícím papíře. Placky poté můžeme potřít tenkou vrstvou rajčatového protlaku nebo kečupu.

  4. Placky můžeme samozřejmě vytvořit i ručně, ale chce to jistou zručnost. I při práci s válečkem je těsto poněkud neposlušné, chce to trpělivost. Ani pečící papír není nutností, ale usnadní nám přenesení placky na plech, který navíc nemusíme vymazávat.

  5. Cibuli nakrájíme podle libosti nadrobno, nebo na větší kousky a na rozpáleném oleji ji pomalu smažíme. Větší kousky jsou chuťově zajímavější, cibule na drobno se však rychleji osmahne. Pro tmavší barvu špenátu a výraznější chuť doporučujeme cibuli osmažit hodně dohněda, ale záleží na chuti. Během smažení cibulky je možné přidat nakrájenou uzeninu - slaninu, uzené maso či obyčejné špekáčky. Čím dříve uzeninu přidáme, tím víc bude vysmažená.

  6. Poté cibuli zalijeme trochou vody, stačí 1 - 1,5 dl, přidáme půlku rozdrceného masoxu nebo bujonu a asi 2 lžičky soli. Pokud jsme smažili cibuli na pánvi, je vhodné v tuto chvíli směs přelít do kastrolu, aby bylo možné posléze špenát přikrýt pokličkou. Vložíme mražený špenátový protlak, přikryjeme pokličkou a necháme na mírném ohni rozpouštět. Rozpouštění můžeme pomoci občasným otočením špenátových kostek, případně se můžeme snažit kostky rozdělit na části.

  7. Když je špenátový protlak téměř rozpuštěný, přidáme prolisovaný nebo utřený česnek. Ještě chvilku špenát dusíme, aby nebyl příliš řídký. Měl by na vařečce držet tvar a nestékat z ní.

  8. Na připravené placky naneseme rovnoměrně špenát. Je pravděpodobné, že nějaký špenát zbude. U okrajů placky se snažíme vytvořit vrstvu vyšší, aby nám posléze nestékalo vejce na plech. Na každou pizzu rozklepneme dvě vejce a vidličkou mírně rozprostřeme tak, aby v pomyslném řezu bylo vidět něco ze zeleného špenátu, něco ze žloutku a něco z bílku.

  9. Špenátovou pizzu s vejcem pečeme v předehřáté troubě při 200 °C. Máme-li plynovou troubu, je dobré péci každou pizzu zvlášť a co nejníže. V elektrické troubě lze péci oba plechy najednou s tím, že trouba hřeje shora i zdola a plechy alespoň dvakrát vyměníme. Při horkovzdušném pečení není třeba plechy vyměňovat.

  10. Pizza je hotová, když bílek i žloutek zcela ztuhly a těsto je zespodu nahnědlé. Opět záleží na chuti. Narůžovělé těsto je rovněž upečené, ale naopak těsto zespodu připálené chuť kazí.

  11. Špenátovou pizzu s vejcem nakrájíme a podáváme. Špenátová pizza je poměrně vydatná, takže například k večeři půlka pizzy pro jednoho bohatě postačí. Místo uvedeného těsta je možné použít například koupené listové těsto. Je to rychlejší a také dobré! Nebo můžeme použít těsto kynuté, pokud máme raději tento druh pizzy. Vegetariáni vynechají uzeninu.


Líbí se vám recept? Sdílejte tento skvělý recept!