Vedení žitného kvásku - úsporně recept

Apetit Recepty

Suroviny na recept

30 g žitný kvásek

Postup přípravy receptu

  1. Vedení žitného kvásku - úsporné řešení

  2. Vhodné pro pečení - 1chleba něco přes 1kg, každý 3-4den (2 osoby)

  3. Názvosloví kvásek - vyroben několikadenním kvašením žitné mouky(dle receptu)

  4. kvas - (rozkvas)- lžíce kvásku + voda + žitá mouka

  5. je to základ pro těsto

  6. těsto na chleba - kvas + voda +pšeničná mouka hladká (dle receptu)

  7. vlažná voda - 30 až 37 stupňů C

  8. Potřebuješ: 2x sklenička jogurt (Opočenský) průměr 7cm, výška 7cm, vystřižená podložka pod víčko z bavlněné látky průměr asi 12cm - 2ks. (lehce přitahovat víčko).

  9. Kvásek vedeme spíše jak vypadá a načmuch

  10. Výchozí stav: odebraná plná lžíce kvásku z první fáze přípravy těsta na pečení(z kvasu). Kvásek má po vložení do skleničky čepičku, obsahuje bublinky a příjemně nakysle voní. Vlož do lednice.

  11. Po cca 3 dnech čepička klesá, bublinky se zmenšují,příjemně nakysle voní. Zatím dobrý.

  12. Po dalších cca 2 dnech čepička a bublinky postupně mizí. Stále voní, může být kyselejší. Musíš krmit nebo pečeme chleba.

  13. Krmení: Lehce zamíchej, přidej lžíci převařené vody asi 35 st. Zamíchej, přidej lžíci žitné mouky, zamíchej do hladka a šup do lednice. Jsi na začátku dalšího cyklu.

  14. Další cyklus: Čekej až čepička a bublinky postupně mizí. (4 až 5 dní, někdy více) Odeber plnou lžíci kvásku, přendej do další skleničky, přidej lžíci vody,lžíci žitné mouky a tak pořád dokola.

  15. Zbytek z původní skleničky vyhodit. Buď pečeš nebo krmíš. Nesmí to dojít tak daleko, aby se na povrchu tvořila kapalina a kvásek byl cítit po acetonu.

  16. Jde o celkem úsporný systém, kdy máš ve skleničce cca 1 až 2 lžíce mouky (kvásku-25až30g).

  17. Nejsem žádný expert přes pečení ale takto kvásek držíme v kondici víc jak 3měs, funguje to.

  18. Co jsem četl návody, tak lidi drží a vyhazují zbytečně moc kvásku. My držíme v lednici dvě skleničky v rozestupu vývoje kvásku asi 5 dní jako rezervu, protože, když zapomeneš nebo se něco semele a kvásek dojde do stavu čmuch po acetonu, tak vyhazujeme max 2 lžíce a dál pracujeme ze zálohy. Nemusíš znova týden pěstovat nový kvásek.

  19. Taková zkušenost: Odebírej kvásek na další chleba (1 lžíce) ze zadělávací mísy (z první fáze přípravy těsta- z kvasu)vždy do čisté skleničky a starou skleničku umývej až potom. Když zapomeneš odebrat,můžeš kvásek obnovit ze zbytku ve staré skleničce (lžíce vody/lžíce mouky). Nebo ze zálohy podle fáze kvásku.

  20. Luboš


Líbí se vám recept? Sdílejte tento skvělý recept!

Alternativy k tomuto receptu

Zobrazit další alternativy